Strona główna Krótkie recenzje Ernst Ludwig Kirchner, Kirchner Museum Davos, Szwajcaria

Ernst Ludwig Kirchner, Kirchner Museum Davos, Szwajcaria

Wernisażeria
0 komentarz
Ernst-Ludwig-Kirchner-Mandolinistka

Ernst Ludwig Kirchner, Kolekcja Kirchner Museum Davos w Szwajcarii.

Wiecie, po co istnieje czas? Żeby wszystko nie działo się w jednym momencie. Tak mówił Einstein, a ja się z nim zgadzam. I chociaż podobno czas istnieje, to ja go nie mam i dlatego wpis o wystawie Ernsta Ludwiga Kirchnera pojawia się dopiero teraz.

W futrzanym serdaczku w Kirchner Museum Davos w Szwajcarii stoję przed moim ulubionym obrazem Kirchnera. 

Wernisazeria-Ernst-Ludwig-Kirchner-Muzeum-Davos-w-Szwajcarii
Ja na wystawie Ernsta Ludwig Kirchner, Muzeum Davos w Szwajcarii

Te trzy kąpiące się damy artysta zaczął malować w 1915 roku, a skończył w 1925 roku. A dlatego tyle to trwało, bo po drodze wybuchła wojna, Ernsta Ludwiga solidnie potarmosiło psychicznie i w 1917 roku wylądował w wówczas najlepszym sanatorium na świecie, czyli w Davos. Taki Hans Castorp à rebours, bo tamten najpierw siedział w Davos, a dopiero później wyruszył na front.

Ernst-Ludwig-Kirchner-Davos-z-kosciolem
Ernst Ludwig Kirchner, Davos z kościołem

Ernst Ludwig Kirchner (1880-1938)

W ogóle fascynująca i tragiczna jest biografia Kirchnera. Urodził się w Niemczech, po ukończeniu architektury w Dreźnie z przyjaciółmi Fritzem Bleylem, Erichiem Heckelem i Karlem Schmidt-Rottluffem założył grupę artystyczną „Die Brücke”, która rozpadła się w 1913 roku i to doprowadziło do pierwszego załamania nerwowego Kirchnera. Po drodze Kirchner przebywał trochę w Monachium, po czym przeniósł się do Berlina i tam rozkręcił się jako ekspresjonista.

Ernst-Ludwig-Kirchner-Naga-dziewczyna-na-dywanie-Ernst-Ludwig-Kirchner-Naga-dziewczyna-przed-slupkiem
Ernst Ludwig Kirchner, Naga dziewczyna na dywanie Ernst Ludwig Kirchner, Naga dziewczyna przed słupkiem

Ale dopiero kilka lat później, po przeprowadzce do Davos, w końcu nastąpił prawdziwy przełom i Kirchner zaczął być wystawiany w muzeach w Monachium, Hamburga i Nowego Jorku. W Szwajacarii też mu coraz lepiej szło, ale mimo że stawał na rzęsach, przemalowywał stare prace, sam sobie organizował wystawy, jego kariera nie rozwijała się tak szybko, jakby chciał. 

Ernst-Ludwig-Kirchner-Martwa-natura-z-rzezbą-przed-oknem
Ernst Ludwig Kirchner, Martwa natura z rzeźbą przed oknem
Ernst-Ludwig-Kirchner-Rozlegle-wybrzeze-Fehmarn
Ernst Ludwig Kirchner, Rozległe wybrzeże Fehmarn

Kirchner na cenzurowanym

Jakby tego było mało, obrazy Kirchnera już nie mogły być pokazywane w nazistowskich Niemczech. Bo w Niemczech w 1937 roku osiągnęła punkt kulminacyjny kampania „oczyszczania” sztuki współczesnej ze zwyrodniałych prac, tzn. niezgodnych z ideologią III Rzeszy. 

Ernst-Ludwig-Kirchner-Gorskie-atelier
Ernst Ludwig Kirchner, Górskie atelier

W lipcu z 32 muzeów wycofano 639 prac Kirchnera, zdeponowane je w Berlinie, a następnie 25 obrazów pokazano na wystawie „Sztuka zdegenerowana”, najpierw w 1937 roku w Monachium, potem w wielu innych miastach, wywaliła go Pruska Akademia Sztuk Pięknych i Kirchner po takim ciosie, wyśmianiu jego twórczości i zniesławianiu, całkiem się załamał. Rok później popełnił samobójstwo.

Ernst-Ludwig-Kirchner-Lezaca-kobieta-rzezba
Ernst Ludwig Kirchner, Leżąca kobieta (rzeźba)
Ernst-Ludwig-Kirchner-Glowa-rzezba
Ernst Ludwig Kirchner, Głowa, rzeźba

W muzeum w Davos zgromadzono nie tylko pochodzące z różnych dekad obrazy Kirchnera, ale i jego rysunki, drzeworyty (to od nich zaczynał), rzeźby oraz meble, na zdjęciu widzicie łóżko, które zrobił dla swojej żony Erny.

Ernst Ludwig Kirchner, łóżko dla Erny (mebel)
Ernst Ludwig Kirchner, łóżko dla Erny (mebel)

Dorobek Kirchnera

Jeszcze w Berlinie Kirchner malował sceny miejskie i postacie, a w Davos głównie chłopów przy pracy i górskie krajobrazy (na zdjęciu macie „Davos z kościołem. Davos latem”). Ale zbiory w szwajcarskim muzeum to również przeopasłe archiwum „papierów” związanych z życiem Kirchnera, m.in. wśród nich jest mnóstwo wszelakich dokumentów państwowych, manuskryptów i listów. 

Aktualnie w muzeum trwa wystawa „Theater des Überlebens. Martin Disler – Die späten Jahre”, koniecznie o niej przeczytajcie.

Ernst-Ludwig-Kirchner-Wydma-Fehmarn-z-kapiacymi-sie-pod-japonskimi-parasolami
Ernst Ludwig Kirchner, Wydma Fehmarn z kąpiącymi się pod japońskimi parasolami

Jednak przyznaje bez bicia, że i tak najbardziej porwały mnie jego obrazy, wiecie, że ja uwielbiam ekspresjonizm i wyraziste kolory, zero budyniowego rozmycia.

Ernst-Ludwig-Kirchner-Trzech-artystow-Hermann-Scherer-Ludwig-Ernst-Kirchner-Paul-Camenisch
Ernst Ludwig Kirchner, Trzech artystów – Hermann Scherer, Ludwig Ernst Kirchner, Paul Camenisch

A jak Wy stoicie z Kirchnerem?

Znacie go, nie znacie? Lubicie, nie lubicie?

***

0 komentarz

Zobacz też

Napisz komentarz

Wernisażeria, oprócz wernisaży i wina, potrzebuje ciasteczek. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko ciasteczkom. Zgadzam się Więcej