Strona główna Krótkie recenzje „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

„Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

Wernisażeria
0 komentarz
Zbigniew-Libera-Lego.-Oboz-koncentracyjny

Wystawa „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie.

Jest włoski dramat „Sześć postaci w poszukiwaniu autora” Pirandella, a w Zachęcie była polska wystawa „Rzeźba w poszukiwaniu miejsc”. Rzeźba miejsca nie znalazła i nic dziwnego, bo w końcu w nie tak przepastnych przestrzeniach Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki zgromadzono prawie 200 prac polskich artystów (od rzeźbiarzy po filmowców), więc zaprawdę powiadam Wam – było potwornie ciasno. 

Momentami na tyle ciasno, że bałam się, że robiąc zdjęcia, albo ja na kogoś wpadnę, albo ktoś na mnie wpadnie, albo ja wpadnę na jakąś pracę; przynajmniej nie bałam się jednej rzeczy: że jakaś praca na mnie wpadnie.

Wernisazeria-Rzezba-w-poszukiwaniu-miejsca-Zacheta-Narodowa-Galeria-Sztuki
Ja na wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Momentami na tyle ciasno, że bałam się, że robiąc zdjęcia, albo ja na kogoś wpadnę, albo ktoś na mnie wpadnie, albo ja wpadnę na jakąś pracę; przynajmniej nie bałam się jednej rzeczy: że jakaś praca na mnie wpadnie.

Na pierwszym zdjęciu widzicie mnie wśród „Kobiet brzemiennych” Xawerego Dunikowskiego, ale na tym koniec, jeśli chodzi o rzeźby z brązu. I w sumie w ogóle koniec, jeśli chodzi o „klasyczną” rzeźbę. 

Tadeusz-Kantor-Upior-Ulissesa
Tadeusz Kantor, Upiór Ulissesa

Rzeźba w poszukiwaniu miejsca – sześć dekad sztuki

Bo „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” to po prostu wystawa polskiej sztuki współczesnej ostatnich sześciu dekad: stad milion świetnych instalacji (w tym Edwarda Ihnatowicza „Senster”), różnych obiektów trójwymiarowych, ale i fotografii czy wideo, słowem: ogrom prac związanych z przestrzenią dookołarzeźbową.

Magdalena-Abakanowicz-Kompozycja-monumentalna
Magdalena Abakanowicz, Kompozycja monumentalna

Bo „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” to po prostu wystawa polskiej sztuki współczesnej ostatnich sześciu dekad: stad milion są wśród nich prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kobro, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Pawła Althamera, Artura Żmijewskiego Zbigniewa Libery, Moniki Sosnowskiej, Ludwiki Ogorzelec, Władysław Strzemiński, Joanny Rajkowskiej, której wystawę „Rhizopolis” również prezentowano w Zachęcie. 

Zuzanna-Janin-Portret-nastolatki.-Portret-potrojny-Majka-Melania-Zuzanna
Zuzanna Janin, Portret nastolatki. Portret potrójny (Majka, Melania, Zuzanna)

Jak tak teraz patrzę, to wychodzi na to, że o wielu z tych torped sztuki kiedyś Wam już pisałam.

Edward-Ihnatowicz-Senster
Edward Ihnatowicz, Senster

Wystawę „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” oglądałam zaraz po jej otwarciu w lutym, ale w szwajcarskim amoku ciągle nie miałam czasu, żeby na Wernisażerię wrzucić recenzję i skończyło się tak, że zanim w Polsce ponownie otworzono muzea, wystawę zamknięto. Tak więc wystawy na żywo już nie zobaczycie, więc na pociechę wrzucam Wam tysiąc pięć zdjęć albo coś koło tej liczby.

Wladyslaw-Hasior-Telewizor-powiatowy
Władysław Hasior, Telewizor powiatowy

Kiedy kosz na śmieci przestaje być koszem na śmieci i staje się dziełem sztuki

A po komentarzach pod tym postem na Facebooku wnoszę, że ta wystawa – oraz w ogóle sztuka współczesna, zwłaszcza instancje i asamblaże – budzi różne emocje. To nie malarstwo Boznańskiej, że wszyscy je lubią.

Teresa-Tyszkiewicz-Buty
Teresa Tyszkiewicz, Buty

Wiem, że ze sztuką współczesną nie jest lekko, bo liczy się kontekst i intencja artysty, dlatego czasem trudno ją zrozumieć. Gdy w muzeum pojawia się „kosz na śmieci”, nie jest koszem na śmieci, tylko obiektem wykorzystującym formę i znaczenie kosza na śmieci. 

Maria-Pininska-Beres-Keep-smilling
Maria Pinińska-Bereś, Keep smilling

Kontekst, kontekst jest kluczowy. Najlepszy przykład „Buty” Teresy Tyszkiewicz. Dopóki stoją w garażu (albo gdzie tam trzymacie stare buty), są butami w garażu. Jak wstaw się je do muzeum, są obiektami o konkretnym znaczeniu i kontekście.

Pawel-Althamer-Kanapa-i-piwo
Paweł Althamer, Kanapa i piwo

Bez tego nadal są zwykłymi gratami. Na tym polega sztuka współczesna – na intencji i kontekście.

Wiecie, jak jest. 

Krzysztof-Zarebski-Call-Girls
Krzysztof Zarębski, Call Girls

Sztuka współczesna – definicja (tak jakby)

Sztuka współczesna wymaga elastycznego umysłu i odrzucenia uprzedzeń i schematów. Sztuka współczesna to nie matematyka, że można ją zrozumieć. I naprawdę to nic, jeśli widz do końca nie rozumie, co widzi; w sztuce współczesnej liczą się emocje i refleksje, różne skojarzenia, które wywołuje dana praca.

Marek-Piasecki-wiekszosc-obiektow-ma-tytul-Bez-tytulu-a-jeden-Wrzuc-datek-na-biedne-laleczki
Marek Piasecki, większość obiektów ma tytuł Bez tytułu, a jeden Wrzuć datek na biedne laleczki
Andrzej-Rozycki-W-holdzie-sp.-fotografii-analogowej
Andrzej Różycki, W hołdzie śp. fotografii analogowej

Sztuka współczesna na nie musi być „ładna”, bo to nie cheerleaderka; nie wszyscy muszą też lubić sztukę współczesną, bo to nie „Nutella”. Ale nie można dyskredytować i wyśmiewać jakichś prac tylko dlatego, że ktoś bierze je dosłownie: kosz=kosz, buty=buty i tak dalej. 

No nie można.

Ludwika-Ogorzelec-Agresja-z-cyklu-Krystalizacja-przestrzeni
Ludwika Ogorzelec, Agresja (z cyklu Krystalizacja przestrzeni)
Leszek-Knaflewski-Koncert-na-trumne
Leszek Knaflewski, Koncert na trumnę

Więcej na temat „rozumienia” sztuki współczesnej pisałam w felietonie o wystawie sztuki (bardzo) współczesnej, czyli „Points de rencontres” w Centrum Pompidou w Paryżu

Artur-Zmijewski-40-szuflad
Artur Żmijewski, 40 szuflad

No to co z tą sztuką współczesną:

Lubicie, nie lubicie? Czujecie, nie czujecie?

***

0 komentarz

Zobacz też

Napisz komentarz

Wernisażeria, oprócz wernisaży i wina, potrzebuje ciasteczek. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko ciasteczkom. Zgadzam się Więcej