Strona główna Krótkie recenzje Wystawa „Niepodległa”, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Wystawa „Niepodległa”, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Wernisażeria
0 komentarz
Wernisazeria-Przedwojenny-plakat-Gdanski-Jarmark-Wiosenny-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury

Wystawa „Niepodległa”, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

W tym roku w Narodowe Święto Niepodległości zorganizowano wspaniały Festiwal Niepodległa. Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był pokaz przedwojennych samochodów, po Krakowskim Przedmieściu śmigały grupy rekonstrukcyjne, a w jednym z samochodów można było zobaczyć nawet… Józefa Piłsudskiego! Co prawda jego „rekonstrukcję”, ale zawsze to coś. Niezależnie od pogody, której dziś nie ma, warto obejrzeć wystawę w Kordegardzie. Tym bardziej, że jest to wystawa podwójna.

Rzadko kiedy można w jednym miejscu zobaczyć tyle polskich plakatów powstałych w latach 1918-1922, pełna przekrojówka! O mojej dzikiej miłości do plakatów wszelakich już wiecie, a jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie mój felieton wernisażowy o polskiej szkole plakatu i genialnej wystawie Michała Batorego w Alicja Stanska Art Gallery. Tam też pisałam o XIX-wiecznych źródłach polskiego plakatu i jego dziarskich początkach. Koniecznie przeczytajcie tamten tekst, bo nie chcę w tym miejscu powtarzać historii polskich plakatów.

Zajrzyjcie też do tekstu o litografii i plakatach w czasach Belle których autorami byli Henri de Toulouse-Lautrec, Théophile-Alexandre Steinlen (to ten od plakatu „Le Chat Noir”), Alfons Mucha czy Jules Chéret, prekursor plakatu. To Chéret zrobił pierwszy plakat dla Moulin Rouge, który oczywiście w świadomości ludzkiej został zmieciony przez „Moulin Rouge – La Goulue”  Lautreca. Ale plakat Lautreca zmiótłby wszystko, może z wyjątkiem innego plakatu Lautreca.

Przedwojenny-plakat-Plebiscyt-slaski-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury
Plebiscyt Śląski

Plakaty sprzed stu laty: matche i jarmarki

A tymczasem w Kordegardzie pokazywano przeróżne plakaty sprzed stu laty reklamujące wszystko. Świetnie się bawiłam, czytając ówczesne hasła reklamowe. Posłuchajcie tej reklamy pożyczek: „Od zasobnego skarbu zależy nasza przyszłość – ład i porządek w kraju! Ojczyzna wzywa was! Kupujcie Polską Pożyczkę bankową!”. W porównaniu z tym siła perswazji i manipulacji dzisiejszych reklam kredytów jest zupełnie bez jaj.

Plakat-Polska-pozyczka-panstwowa-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury
Polska Pożyczka Państwowa

Genialna jest reklama gazety „Rzeczpospolitej”, z chłopcem mocno wzorowanym na postaciach z ówczesnych komiksów, głównie amerykańskich. Posłuchajcie tego sami: „Rzeczpospolita. Dziennik bezpartyjny, narodowy, wszechdzielnicowy – dla wszystkich!” to dopiero moc, współcześni copywriterzy powinni bardziej się postarać. I w ogóle to hasło: „Rzeczpospolita informuje najszybciej, najciekawiej, najbarwniej”. Zero wątpliwości, dylematów dziennikarskich, czy to prawda, czy nie. Złoto. Ja bym od razu kupowała.

Plakat-Rzeczpospolita-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury.
„Rzeczpospolita”

Oprócz tego inne dobra dla ducha i ciała, a niektóre dla obu: piwa, jarmarki (np. Gdański Jarmark Wiosenny), wystawy sztuki polskiej, a nawet rozgrywane na Agrikoli mecze (w miedzywojniu pisane „matche”). Na wystawie „Niepodległa” pokazano prawdziwe cuda, takie jak na przykład plakaty z rozbójnikami Władysława Skoczylasa.

Plakat-Match-pilki-noznej-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury
Match piłki nożnej
Plakat-Z-drzeworytu-Wl.-Skoczylasa-rys.-na-kamieniu-F.-S.-K.-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury
Z drzeworytu Wł. Skoczylasa rys. na kamieniu, F. S. K

Pooglądajcie je uważnie, bo zaprawdę powiadam Wam: jest co.

Wystawa Niepodległa i Ojcowie Niepodległości

Druga wystawa w Kordegardzie to „Czapki z głów” – plakaty Wojciecha Korkucia przedstawiające Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszynskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa, czyli sześciu tak zwanych Ojców Niepodległości. Trudno w takiej chwili nie pomyśleć o przysłowiu, ze sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą.

Pod portretami szóstki umieszczone były cytaty, którymi zasłynęli, oraz nakrycia głowy, z których słynęli już za życia. Na zdjęciu widzicie Roman Dmowskiego i jego kapelusz (cytat: „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”) , Józefa Piłsudzkiego i jego maciejówka (cytat: „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze”) oraz Ignacego Jana Paderewskiego i jego cylinder (cytat: „Jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej, była i jest treścią mojego istnienia”).

Wojciech-Korkuc-Ojcowie-Niepodleglosci-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury
Roman Dmowski, Józef Piłsudzki i Ignacy Paderewski

Instalacja „Żywy plakat niepodległości Polaków”

Oprócz tych dwóch wystaw w Kordegardzie była jeszcze niespodzianka: każdy z gości mógł napisać na czerwonej albo białej kartce, czym według niego jest Niepodległość i spinaczem przypiąć swoją mądrość do instalacji „Żywy plakat niepodległości Polaków”, którą stanowiły rzędy innych kartek.

Zywy-plakat-Niepodleglosci-Polakow-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda.-Galeria-Narodowego-Centrum-Kultury.
Instalacja „Żywy plakat Niepodległości Polaków”. Gdzieś tam wisi moja karteczka

Moźna było również wpisać się do księgi pamiątkowej. Chyba nie muszę Wam mówić, że wpisałam się jako Wernisażeria, a strój mam taki bardziej międzywojenny niż nie.

Wernisazeria-Wystawa-Niepodlegla-Kordegarda
Ja na tle ściany plakatów w trochę przedwojennej kreacji. To znaczy w przedwojennych kreacjach jesteśmy obie, ściana i ja
0 komentarz

Zobacz też

Napisz komentarz

Wernisażeria, oprócz wernisaży i wina, potrzebuje ciasteczek. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko ciasteczkom. Zgadzam się Więcej